Kyresore » 2013 » Janar » 9 » IFFHS: Mourinho, trajneri më i mirë në nivel klubesh
4:44 PM
IFFHS: Mourinho, trajneri më i mirë në nivel klubesh
Jose Mourinho është shpallur si trajneri më i mirë për klube i vitit 2012 nga Federata Ndërkombëtare e Historisë dhe Statistikave të Futbollit (IFFHS). Trajneri portugez i Real Madrid ka lënë pas në këtë klasifikimi italianin Roberto Di Matteo, i cili me Chelsea arriti të fitojë Ligën e Kampioneve. Në vend të tretë tekniku i Atletico Madrid, Diego Pablo Simeone.
Kjo është hera e katërt që Jose Mourinho shpallet si trajneri më i mirë i vitit nga IFFHS. Më parë ka fituar në vitet 2004, 2005 dhe 2010.

Ja renditja e trajnerëve më të mirë për klube në vitin 2012:

1. José Mourinho (Portugali/Real Madrid) 101 pikë
2. Roberto Di Matteo (Itali/Chelsea) 99
3. Diego Pablo Simone (Argjentinë/Atlético de Madrid) 97
4. Josep Guardiola (Spanjë/Barcelona) 82
5. Tite (Brazil/Sao Paulo) 61
6. Jupp Heynckes (Gjermani/Bayern Munchen) 40
7. Alex Ferguson (Skoci/Manchester United) 27
8. Jürgen Klopp (Gjermani/Borussia Dortmund) 15
9. Marcelo Bielsa (Argjentinë/Athletic Bilbao) 12
10. Roberto Mancini (Itali/Manchester City) 11
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 4.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus