Kyresore » 2012 » Dhjetor » 19 » Shqipëria ngjitet për katër pozita në renditjen e FIFA-s
2:55 PM
Shqipëria ngjitet për katër pozita në renditjen e FIFA-s
Ekipi kombëtar i Shqipërisë në futboll ka përparuar në renditjen tabelore më të re të publikuar nga Federata Botërore të Futbollit (FIFA) për katër pozita dhe tani pozicionohet në venin e 63-të.Të besuarit e trajnerit, Gianni di Biasi, aktualisht kanë 518 pikë sipas vlerësimit të muajit të fundit të FIFA-sNdërsa në krye të listës nuk ka ndryshim, ende vazhdon të udhëheq kampioni i Evropës dhe Botës, Spanja para Gjermanisë dhe Argjentinës, ndërsa pesë herë kampioni i botës, Brazili vazhdon të rrëshqas në këtë listë pasi që aktualisht ndodhet në pozitën e 18-të, i cili njëkohësisht është rezultati më i keq i kësaj kombëtareje, që nga koha kur ekziston ky sistem i vlerësimit.Renditja e top-dhjetësh duket kështu:

Top 20 ekipe në listë:1.(1) Spanja 1606 pikë

2. (2) Gjermania 1437

3. (3) Argjentina 1290

4. (5) Itali 1165

5. (8) Kolumbia 1164

6. (6) Anglia 1151

7. (4) Portugalia 1144

8. (7) Holanda 1124

9. (9) Rusia 1070

10. (10) Kroacia 1064
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 4.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus